rehabilitacja lecznicza

Rehabilitacja lecznicza to kolejne narzędzia do tego, aby w sposób właściwy chronić swoje ciało jak i zdrowie. Często zapominamy o tym, iż najcenniejszą wartością jaką posiadamy, to zdrowie. Nie ma czegoś bardziej cennego – chyba, że chodzi o miłość i naszą rodzinę.

Żyjąc na pełnych obrotach silnie przeciążając nasze ciało sprawiamy, iż w wieku trzydziestu lat czujemy się tak jakbyśmy mieli sześćdziesiąt na karku. Co prawda średnia długość naszego życia wydłuża się z roku na rok, sprawiając, iż jest coraz mniejsza umieralność wśród osób młodych – co nie znaczy, że na starość tryskamy energią. Niestety jest wręcz przeciwnie. Może i statystycznie udaje nam się dożyć sędziwego wieku, ale zwykle wtedy jesteśmy już mocno schorowani. Wszystkiego tego da się uniknąć. W jaki sposób? Dbając o własne ciało.

Odpowiednia dieta

Starajmy się jeść dużo warzyw i owoców, które są bogate w różnorakie składniki odżywcze, które są nie zbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Przy czym ograniczmy w sposób znaczny spożywanie mięsa, ponieważ jak ukazują ostatnie badania naukowe – jedzenie mięsa w zbyt dużych ilościach szkodzi naszemu zdrowiu. Wybierajmy produkty wysokiej jakości. Unikajmy tych, które są przetworzone. Dokonujmy zakupów w sklepach ze zdrową żywnością, oczywiście jeśli budżet nam na to pozwala. W powiedzeniu – jesteś tym co jesz jest bardzo dużo prawdy.

Ćwiczenia fizyczne

Odgrywają bardzo ważną rolę w prawidłowym rozwoju postawy u dzieci jak i zachowaniu sił witalnych jak najdłużej u osób starszych. Jak ukazują badania naukowe, ten kto nie ćwiczy czuje się nie tylko gorzej fizycznie, ale i również psychicznie – jest bardziej narażony na depresję lub inne problemy natury psychicznej. I tutaj drobna uwaga. Po przez ćwiczenia fizyczne wcale nie rozumie się wykonywanie morderczych treningów, które mogą wyrządzić więcej szkód niż pożytku.

rehabilitacja

Najlepiej zaczynać od ćwiczeń, które nie są zbyt intensywne. Jazda na rowerze, pływanie, różnego rodzaju sporty grupowe, jazda na rolkach czy też łyżwach może być świetną alternatywą. Fitness naszym zdaniem nie jest to dobry sposób na ruch ze względu na sporą inwazyjność. Bez większych problemów możemy się nabawić kontuzji, która może przerodzić się w coś znacznie gorszego – zwłaszcza mowa tu o osobach starych, których kości są bardziej podatne na złamania.

Picie płynów

Często mówi się o tym, iż częste picie płynów przyczynia się do wielu korzyści w naszym organizmie. To prawda, niemniej jednak nie chodzi tutaj o kawę czy herbatę a o wodę. Kolejna uwaga. Picie wody, która jest w kranie niczym innym nie różni się od tej butelkowanej, która jest dostępna w sklepach. Lepiej zainwestować w czajnik z filtrem bądź też sam filtr, który możemy zamontować w naszej baterii. Ta niewielka inwestycja zwróci się nam z nawiązką. Pijmy również soki, ale takie, które sami sobie „wyprodukujemy” – wyciśniemy. W tym przypadku wyciskarki są znacznie lepsze od sokowirówek.

hantelki

Regeneracja umysłu

Mówi się, że naszym największym wrogiem jest nasz umysł. Im stajemy się starsi, tym bardziej zgadzamy się z tym sformułowaniem. Dajmy sobie czas na chwilę relaksu i odpoczynku. Gorąca kąpiel, świece, odprężająca muzyka, joga, kadzidełka, cisza, spokój i nie myślenie o niczym – sprawia, że jesteśmy w stanie chociaż na chwilę zapomnieć o tym co się dzieje dookoła nas.

Pamiętajmy, że naszym największym wrogiem nie jest ani rak, ani choroby serca czy też modny, zwłaszcza obecnie koronawirus. Naszym największym wrogiem jesteśmy my sami i nasz umysł, który pełni rolę gadacza. Kolejny nasz wróg to stres. Ten cichy zabójca każdego dnia zbiera swoje żniwo sprawiając, że staje się jeszcze bardziej zabójczy. Przez wiele lat może oddziaływać na nas w sposób niewidoczny, przynajmniej na pierwszy rzut oka, aby w później uderzyć ze zdwojoną siłą. A my ludzie, zwykle nie jesteśmy przygotowani na jego atak. Zdziwieni zastanawiamy się – skąd nagle wzięły się te wszystkie choroby – szukamy ratunku gdzie się da, ale zwykle jest już za późno. A więc słuchajmy co ma do powiedzenia nasze ciało i dbajmy o siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here