ćwiczenia na siłowni dla początkujących

Dziś mnóstwo osób chcących cieszyć się pięknie wyrzeźbioną sylwetką decyduje się na korzystanie z siłowni. Jakie ćwiczenia na siłowni dla osób początkujących są wskazane?

Ćwiczenie na siłowni a piękna sylwetka

Uzyskania pięknie wyrzeźbionej sylwetki nie należy do łatwych zadań. Jest to bowiem związane z długotrwałym wykonywaniem ćwiczeń na poszczególne mięśnia ciała. Obecnie mnóstwo osób decyduje się na korzystanie z siłowni. I nic w tym dziwnego, gdyż jest to doskonałe miejsce, w którym pod okiem fachowców można w pełni bezpiecznie wykonywać poszczególne ćwiczenia. Jest to bardzo istotne w przypadku osób, które to dopiero zaczynają ćwiczyć na siłowni i nie mają jeszcze zbyt bogatej wiedzy na temat wykonywania poszczególnych ćwiczeń.
Decydując się na ćwiczenie na siłowni trzeba na początek przede wszystkim skupić się na ułożeniu prawidłowego planu treningowego.

Odpowiednie ćwiczenia na siłowni dla początkujących

Wszystkie osoby, które to dopiero rozpoczynają swoją przygodę z uprawianiem sportu na siłowni powinny odpowiednio dostosować poszczególne ćwiczenia dla posiadanych umiejętności.

Początkowe ćwiczenia powinny przede wszystkim opierać się na ćwiczeniach izolowanych, a więc takich, w których ruch jest w dużej mierze ukierunkowany na pracę konkretnych mięśni. Są to przede wszystkim ćwiczenia wykonywane na poszczególnych maszynach treningowych znajdujących się w każdej profesjonalnej siłowni.
Niezwykle ważny jest fakt, że to dana maszyna narzuca osobie ćwiczącej prawidłowy tor ruchu oraz możliwość wyczucia pracy poszczególnych mięśni.

Dużą rolę w rzeźbieniu idealnej sylwetki odgrywają też ćwiczenia wielostawowe, podczas których ruch jest wykonywany na minimum dwa stawy jednocześnie. Tego typu ćwiczenia pozwalają wyzwolić znacznie więcej siły oraz energii. W takim przypadku zazwyczaj polecane jest wykonywanie ćwiczeń z z wolnymi ciężarami.

Niezwykle ważny jest fakt, aby poszczególne ćwiczenia były wykonywane w prawidłowy sposób.Jakiekolwiek braki w technice mogą w ogromnym stopniu wpłynąć na wyrobienie nieprawidłowych nawyków, które to mogą prowadzić do poważnych kontuzji. Aby tego uniknąć warto zawsze przed rozpoczęciem wykonywania poszczególnych ćwiczeń skorzystać z pomocy oraz wskazówek trenerów, którzy to posiadają kompletną wiedzę teoretyczną oraz praktyczną na ten temat.

rozciąganie

Jak sporządzić plan treningowy?

Nieodłącznym elementem ćwiczeń na siłowni jest dobrze przygotowany plan treningowy. Powinien on zawierać:

– częstotliwość treningową
– określenie systemu treningowego
– nazwy poszczególnych ćwiczeń
– kolejność wykonywania poszczególnych ćwiczeń
– ilość serii oraz powtórzeń poszczególnych ćwiczeń.

Sporządzenie właściwego planu treningowego wymaga posiadania szerokiej wiedzy z zakresu podstaw anatomii człowieka. Zatem nie posiadając tego typu wiedzy warto zawsze skorzystać z pomocy profesjonalnego trenera. Warto pamiętać o tym, że każdy dobrze sporządzony plan dla osoby początkującej powinien zawierać jedno lub dwa ćwiczenia na każdą grupę mięśniową.

W odpowiednio przygotowanym planie treningowym w pierwszej kolejności znajdują się zawsze ćwiczenia na poszczególne mięśnia nóg, pleców oraz klatki piersiowej. Z kolei pod koniec treningu uwzględniane są ćwiczenia na mięśniach naramienne, dwugłowe i trójgłowe ramienia oraz trójgłowe łydek. Ponadto uwzględnione są ćwiczenia na poszczególne mięśnia brzucha.

ćwiczenia na siłowni

Rozciągające ćwiczenia po treningu na siłowni

W życiu każdej osoby korzystającej regularnie z siłowni dużą rolę odgrywają ćwiczenia rozciągające, które to powinny być wykonywane zawsze po treningu. Ich najważniejszym zadaniem jest dostateczne rozluźnienie przykurczonych treningiem mięśni oraz znaczne zwiększenie ich mobilności. Wiele osób uważa, że doskonałym sposobem na rozciągnięcie poszczególnych mięśni jest spacer na bieżni, który to w dużym stopniu przyczynia się do
przyspieszenia odpływu kwasu mlekowego. Inni z kolei są zwolennikami relaksu w postaci automasażu na rollerach oraz rozciągania statycznego.

Siłownia to doskonały sposób na uzyskanie pięknie wyrzeźbionej sylwetki, niemniej pod warunkiem że korzystanie z niej będzie przemyślane oraz odpowiednio zorganizowane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here