Decyzja o uśpieniu psa bardzo często jest podyktowana jest stanem zdrowia. To bardzo, ale to bardzo trudna decyzja, dlatego trzeba nastawić się na to psychicznie. Tym bardziej ma to znaczenie, jeśli mamy psa od długich lat i jest członkiem naszej rodziny. Niestety wadą psów jest to, że zbyt krótko żyją i jeśli mamy psa to prędzej czy później czeka nas taka sytuacja. Nie zawsze trzeba będzie go uśpić, ale zawsze nadejdzie moment, że pies od nas odejdzie na zawsze. Lepiej o tym dzisiaj nie myśleć chyba, że właśnie mamy problem i psa trzeba uśpić.
Wtedy musimy się zainteresować jak to w ogóle wygląda, bo przecież trzeba będzie to zrobić w klinice weterynaryjnej. Zajmują się tym specjaliści, którzy wiedzą, jaką dawkę zastrzyku podać psu. Inaczej jest to w przypadku małego psa, a inaczej dużego. W Polsce nie można od tak uśpić sobie psa, jeśli nie ma przeciwwskazań. Problem jest wtedy, kiedy mamy bardzo agresywnego psa, ale i tak nie można go uśpić. Prawo jak widać nie zawsze idzie we właściwym kierunku, dlatego trzeba będzie wtedy się męczyć z psem, który często stwarza zagrożenie dla wszystkich domowników.
Koszt uśpienia psa nie jest wysoki, bo oscyluje w kwotach 50 do 100 złotych. To nie jest dużo, dlatego jeśli mamy ukrócić cierpienie naszemu psu to trzeba się na ten trudny dla nas krok zdecydować. Lepiej żeby nie było nigdy takie sytuacji, ale raczej mając psa trzeba się na to nastawić. Pies, który jest stary i bardzo chory bardzo mocno cierpi, dlatego tak naprawdę my mu pomożemy. To trudno zrozumieć i wytłumaczyć, ale właśnie tak to wygląda i trzeba się z tym pogodzić.
Kiedy można psa uśpić?
Jest ustawa, która reguluje, kiedy można psa uśpić i jeśli coś się tutaj nie zgadza to nie ma szans żeby jakikolwiek weterynarz nam to zrobił. Byłoby to nielegalne i jest to zabezpieczenie, bo przecież wiele osób od tak szłoby do weterynarza żeby zabić psa, bo nie jest im już potrzebny. W Polsce dbanie o psy to niestety temat rzeka i wiele osób myśli, że zwierzę to nadal rzecz. To smutne, ale prawdziwe, dlatego jeszcze trzeba będzie długo czekać aż zmieni się nasze nastawienie do psów. Psa można uśpić przy zaawansowanej chorobie, co oznacza, że piec chudnie, nie je i nie pije.
Może być tak, że przez swoją chorobę staje się bardzo agresywny, dlatego trzeba będzie go uśpić dla bezpieczeństwa wszystkich jak i jego. Można psa uśpić, jeśli jest agresywny, ale to wcale nie jest takie łatwe. Trzeba to udowodnić, a to oznacza załatwianie wielu spraw., Jeśli pies miał jakiś wypadek i nie może chodzić albo ma obrażenia narządów wewnętrznych jak chociażby w wyniku potrącenia przez samochód to wtedy poddawany jest uśpieniu. Bez konkretnego powodu, który będzie widoczny dla weterynarza taka osoba na pewno nie podejmie się żadnych działań. Trzeba udowodnić, że piec jest chory albo, że jest agresywny, a wtedy można będzie go uśpić. W innym przypadku nie ma, co nawet przychodzić do weterynarza, bo na pewno nie będzie w stanie nam pomóc. Tak to wygląda w praktyce.
Uśpienie psa
Pies otrzymuje zastrzyk, który zawiera taką ilość substancji, jaka dopasowana jest do jego wagi. Wtedy taki środek bardzo szybko działa. W pierwszej kolejności po wstrzyknięciu środka pies traci przytomność. Szybko dochodzi do zatrzymania akcji serca i piec wtedy nie żyje. Cały proces trwa kilka chwil, dlatego nawet nie zauważymy, kiedy, a nasze czworonoga nie ma już z nami. To smutne, ale takie jest życie i na wszystko trzeba być przygotowanym. Czasami lepiej dać zastrzyk kochanemu psu niż patrzeć jak każdego dnia się męczy i powoli umiera.
Każdy sam decyduje o tym, co według niego jest najlepsze, ale warto pomyśleć o tych wszystkich cierpieniach psa. Byłoby dobrze gdyby psy zostały z nami na zawsze, ale tak nie jest, dlatego im dłużej z nami są tym bardziej się do nich przyzwyczajamy. To oznacza, że takie pożegnanie będzie dla nas jeszcze trudniejsze. Skoro trzeba i nie ma innego wyjścia to nie ma, co z tym zwlekać. Pożegnajmy się wcześniej z naszym pupilem i kto wie może jeszcze kiedyś, gdzieś się razem spotkamy?