Czym zastąpić drewno w mieszkaniu

Drewno jest jednym z najtrwalszych i najstarszych materiałów budowlanych i trzeba przyznać, że od lat cieszy się ogromną popularnością w zakresie tworzenia rozmaitych elementów wyposażenia domowej przestrzeni. Nie da się jednak ukryć, że nie nadaje się do wszelkiego zastosowania. Ze względu na swoje właściwości, nie zaleca się wykorzystywania naturalnych desek w kuchni czy w łazience. Czym je zastąpić, aby stworzyć dokładnie tak samo przytulny klimat, ale jednak cieszyć się pełną funkcjonalnością całego wnętrza? Poznaj nasze propozycje już teraz. 

Dlaczego naturalne drewno nie nadaje się do kuchni i łazienki?

Drewno jest materiałem naturalnym i ekologicznym i chociaż buduje się z niego domy, to jednak w specyficznych warunkach nie zawsze sprawdza się dobrze. 

Drewno w kuchni może być podatne na uszkodzenia mechaniczne. Nawet dobrze zabezpieczone może ulegać zarysowaniom, ścieraniu czy wypaczaniu. Nie jest odporne na działanie wysokich temperatur czy wody, wykazuje sporą chłonność, więc może ulegać zabrudzeniom z tłuszczu czy produktów o intensywnym kolorze. Nie zawsze pomaga odpowiednie zabezpieczenie drewna, zresztą jego pielęgnacja i regularna renowacja może być nieco kłopotliwa. 

Odradza się również stosowania naturalnego drewna w łazience. W tym wnętrzu panują przecież wyjątkowe warunki, na drewno będzie wpływać woda, wilgoć czy wysoka temperatura. 

Co więcej, miłośnicy aranżacji z drewnem w roli głównej bardzo często narzekają na wysokie koszty zakupu tego materiału. Jakościowe, twarde, dobrze wysuszone i zabezpieczone drewno wiąże się z naprawdę sporą inwestycją finansową. Jeśli weźmiemy pod uwagę wykorzystanie go na podłogę, parkiet jest po prostu drogi. Właśnie dlatego szuka się stosownych alternatyw i trzeba przyznać, że producenci różnych materiałów wykończeniowych oferują ich coraz większy wybór. 

Płytki drewnopodobne

Płytki podłogowe drewnopodobne imitują naturalne deski. Można wybierać je wedle rozmiarów, kształtów, kolorów, a nawet struktury. Właśnie one wybierane są najczęściej zamiast drewna i trzeba przyznać, że to strzał w dziesiątkę, jeśli uwzględnimy pomieszczenia o specyficznych warunkach albo takie, które podlegają intensywnej eksploatacji. 

Płytki drewnopodobne można wykorzystać na podłodze albo na ścianach. Są łatwe w utrzymaniu czystości, nie wymagają specjalnej pielęgnacji, a do tego wykazują odporność na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Płytki są odporne na ciężar, brud, zarysowania, pękanie, odbarwienia czy ścieranie. Są antypoślizgowe, sprawdzają się doskonale na ogrzewanie podłogowe. Co istotne, są znacznie tańsze od naturalnych desek i mogą przetrwać w swojej doskonałości przez wiele lat. Dzisiaj aranżacja z zastosowaniem elementów drewnianych czy tych, które drewno imitują, cieszy się ogromną popularnością. Wnętrze w klimacie retro, skandynawskim czy boho jest w trendach, a sami projektanci przyznają, że taka moda na pewno szybko nie przeminie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here