Wybór wanny to kluczowy etap w trakcie aranżacji i wyposażania łazienki. Ponieważ wanna zamieszka w Twojej łazience na wiele lat, warto wybrać model funkcjonalny i komfortowy, z którego korzystania zadowoleni będą wszyscy domownicy. Poniżej prezentujemy ten temat z bliska – podpowiadamy z jakich grup materiałów wykonuje się wanny, jakie mogą być ich kształty oraz rozmiary, a także jak wygląda wybór akcesoriów dodatkowych do obsługi wanny.
Wanny – konstrukcja i dostępne kształty
Wanny najczęściej wybierane to modele prostokątne. Są to przestronne urządzenia sanitarne, w których bez problemu zażyjesz długich i kojących kąpieli, jak i weźmiesz szybki zimny prysznic. Wanny prostokątne są popularne z uwagi na ich łatwy montaż oraz możliwość wpasowania w niemal każdą przestrzeń. Najczęściej wanny prostokątne są długie na 120-180 cm oraz szerokie na 80-100. Nieco odmiennych rozmiarów są wanny owalne, które są zwykle nieco dłuższe i szersze niż ich prostokątne odpowiedniki.
Do pomieszczeń o ograniczonej przestrzeni warto wybierać wanny narożne. Możesz dosunąć je do kąta pomieszczenia lub umieścić we wnęce. Świetnie sprawdzają się też w łazienkach o nietypowych kształtach. Warto też zwrócić uwagę, że w ostatnim czasie rośnie popularność wanien wolnostojących, które wybierane są do łazienek średnich i dużych. Przykładowe – wanny Besco – odznaczają się estetycznymi minimalistycznymi wykończeniami oraz atrakcyjnym kształtem. Z pewnością ubogacą aranżację każdej łazienki, w jakiej się znajdą.
Materiały do produkcji wanien
Do najchętniej wybieranych grup materiałów należą żeliwo, stal oraz akryl. Wanny żeliwne wyposażone są zazwyczaj w delikatne nóżki, często wykończone w stylu retro. Żeliwo jest odporne na upływ czasu oraz intensywne oddziaływania mechaniczne. Typowa wanna żeliwna pokryta jest specjalnymi emaliami zabezpieczającymi przed korozją oraz innymi typami uszkodzeń.
Wanny stalowe występują w wielu wersjach o odmiennej kolorystyce i sposobie wykończenia. W odróżnieniu od modeli żeliwnych są lżejsze i łatwiejsze w transporcie. Ich minusem jest jedynie fakt, że bez kontaktu z ciepłą wodą ich powierzchnia pozostaje zimna.
Wanny akrylowe to zdecydowanie najczęstszy wybór osób wyposażających swoje łazienki. Akryl jest materiałem łatwym w czyszczeniu i wytrzymałym. Jest odporny na zaplamienia oraz zarysowania. Ponadto jest przyjemny w dotyku oraz nie jest tak chłodny jak stal. Wanny akrylowe są również żywotne – mogą być użytkowane regularnie przez okres wielu lat, cały czas zachowując wyjściową sprawność.
Baterie do wanny – jak wybierać, by trafić?
Bateria, którą zamontujesz na wannie, powinna być łatwa w obsłudze oraz dopasowana do jej rozmiaru. Odradzamy wybór baterii o zbyt długiej wylewce, zupełnie nieużytecznej w trakcie korzystania z wanny. O wiele lepiej sprawdzą się baterie nieduże, których korpus stanowi jednolitą całość razem z małą wylewką. Dobrym wyborem mogą być też korpusy wysokie, o chromowanej powierzchni. Produkty takie dodają uroku nie tylko wannie, ale całej łazience, stanowiąc jej atrakcyjną wizualną ozdobę. Do wanien stylizowanych na retro warto wybierać ozdobne baterie, z estetycznie wyprofilowanymi uchwytami i wylewką.