lekarz

Jeśli boli nas brzuch albo pojawiają się zgagi to nie da się tego ocenić na prześwietleniu, co się z nami dzieje. W takiej sytuacji trzeba będzie wybrać inne badanie, którego wszyscy się boją, a którym jest gastroskopia. Niestety, ale kiedyś może nadjeść taki czas, że takie badanie trzeba będzie wykonać. Nie kojarzy się z niczym przyjemnym, ale skoro ma pomóc naszemu zdrowiu to trzeba będzie to wykonać i wtedy będą z tego efekty. Lekarz w ten sposób może zbadać nasz przełyk żołądek i dwunastnice.

To nie jest badanie, które zleca się profilaktycznie tylko zleca się wtedy, kiedy jest jakiś problem i w ten sposób chcemy uzyskać odpowiedzi na pytania. Im wcześniej poddamy się takiemu badaniu tym lepiej będzie dla nas, dlatego trzeba jak najszybciej zgłosić się do specjalisty, który nam to wykona. Byłoby dobrze udać się na badanie do kogoś, kto się na tym bardzo dobrze zna. Niech to nie będzie praktykant, który dopiero, co zaczyna robić takie badanie. Wtedy wiemy, że jesteśmy bezpieczni i nie dojdzie do żadnego uszkodzenia przełyku. Takie przypadki niestety się zdarzają, dlatego trzeba na to uważać.

stetoskop

Jakie są wskazania do tego żeby stosować gastroskopię?

Jeśli lekarz podejrzewa, że możemy mieć raka przełyku to na pewno nas na takie badanie wyśle. Wtedy można zajrzeć do środka i przekonać się, co się dzieje. Jeśli jest rak żołądka albo jest podejrzenie u nas to również badanie będzie wykonane. W razie podejrzenia o chłoniaka żołądka również trzeba będzie udać się na takie badania. Często jest tak, że jeśli pójdziemy na badanie do lekarza i mamy zgagę albo coś nie tak z żołądkiem i powiemy, że w naszej rodzinie ktoś miął raka żołądka to od razu nas na takie badanie zapisze żeby sprawdzić czy nie jesteśmy w grupie ryzyka. Nie wszyscy mogą odbywać od razu takie badania. Jeśli ktoś jest po świeżo przebytym zawale serca to nie może poddać się takiemu badaniu. Te osoby, które mają problemy z wydolnością serca albo mają niewydolność oddechową również nie mają szans na wykonanie takich badań.

Przygotowanie do badania gastroskopowego

Na kilka godzin przed badaniem nie można nic jeść i pić. Ostatni napój pijemy na cztery godziny przed zabiegiem i trzeba się tego pilnować żeby później podczas badania nie było żadnych problemów, bo na pewno tego nie chcemy? Nie można również palić papierosów na kilka godzin przed i warto się tego pilnować.  Jeśli ktoś stosuje jakieś leki na zmniejszenie krzepliwości krwi to powinny je odstawić, ale to jak ma to wyglądać trzeba skonsultować z lekarzem żeby nie stworzyć żadnego niebezpieczeństwa dla swojego organizmu, bo tego nie chcemy. Zaraz po wykonaniu zabiegu również trzeba ostrożnie podchodzić do jedzenia i picia. Przez te dwie do trzech godzin byłoby dobrze nie jeść i nie pić. W ten sposób nie będziemy mieć po badaniu żadnych komplikacji, bo na pewno nie będzie to nic miłego.

gastroskopia

Badanie gastroskopowe w gabinecie

Jeśli będziemy sobie tego życzyć to można otrzymać znieczulenie gardła, co na pewno wpłynie na nasz komfort. Wtedy zabieg jest praktycznie bezbolesny, dlatego warto od razu o takie znieczulenie poprosić.  Pacjent musi położyć się na lewym bok i ma założony specjalny ustnik.  Ten ustnik jest po to żeby nie zamykać ust i żeby można było badanie przeprowadzić o wiele łatwiej.  Gdyby nie taki ustnik to zawsze jest zagrożenie, że pacjent może przegryźć przewód. Badanie trwa od kilku minut do pół godziny. Wszystko jest zależne od tego gdzie lekarz ma się dostać i co sprawdzić.

Ogólnie zabieg nie jest najprzyjemniejszy, ale skoro trzeba go odbyć to nie ma innego wyjścia. Trzeba przemęczyć się ten czas i wtedy będziemy na pewno mieć obraz tego, co się dzieje w naszym organizmie i jaką przyjąć metodę leczenia. Byłoby lepiej takiego badania nigdy nie mieć, ale nie ma go też, co unikać, bo nic dobrego to nie wróży.  Problemy z przełykiem czy żołądkiem same się nie rozwiążą. Trzeba będzie udać się do lekarza i wtedy dowiemy się, co nam dolega i w ten sposób lekarz będzie wiedział, co ma dalej robić żeby można było nam pomóc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here