buty dziecięce do nauki chodzenia

Pierwsze kroki stawiane przez dziecko to bardzo ważne wydarzenie w każdej rodzinie, porównywalne do wypowiadania pierwszych słów. Jeśli do nauki mówienia nie są potrzebne żadne dodatkowe akcesoria, tak przy nauce chodzenia nie obędzie się bez odpowiednich butów. Jakie najlepiej kupić, aby dziecko sprawnie nauczyło się stawiać pierwsze kroki?

Sandałom mówimy nie

Odradzamy zakup butów z odkrytymi czubkami. Nie chronią dostatecznie delikatnych stóp malucha przed uderzeniem. Dziecko przecież dopiero uczy się koordynacji ruchowej, dlatego stawianie kroków początkowo będzie nieporadne i może się wiązać z upadkami czy uderzeniem stopą w przedmioty stojące obok. Tylko pełne buty – zakrywające stopę, gwarantują odpowiednie zabezpieczenie przed przykrymi konsekwencjami stawiania pierwszych kroków.

Bardzo istotny jest także rozmiar butów. Część rodziców wyznaje zasadę, że lepiej kupić buciki nieco za duże, aby służyły dłużej. To błędne myślenie, które może prowadzić do braku odpowiedniej stabilizacji stopy dziecka w bucie. Nie pomoże grubsza skarpetka, która – szczególnie w sezonie letnim – będzie przyczyną pocenia i bolesnych odparzeń. Wybierajcie więc buty dopasowane do stopy, aby nie uwierały, a jednocześnie nie były zbyt luźne. Jeśli budżet przeznaczony na zakupy dla dziecka został wyczerpany, skorzystajcie z pożyczki online, która umożliwi sfinansowanie nowych butów.

Buty w domu czy na zewnątrz?

Kolejną kwestią, związaną bezpośrednio z nauką chodzenia, jest moment, w którym powinniśmy włożyć dziecku buty. Czy trzeba je nosić podczas stawiania pierwszych kroków w domu, czy też dopiero w momencie, gdy wyjdziemy z maluchem na zewnątrz? Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, ilu rodziców. Każdy inaczej podchodzi do tej kwestii, jednak warto wziąć pod uwagę fakt, że dziecko w domu powinno chodzić boso. Pozwala to na poznawanie różnych bodźców i struktur, a tym samym stymulację stóp.

Przyznając rację propagatorom teorii opisanej powyżej, buty na stopach dziecka powinny pojawić się dopiero w momencie, gdy wychodzimy z maluchem na spacer. Tu wyłania się kolejna kwestia związana z doborem obuwia, a mianowicie – wiązane, wsuwane czy na rzep? Najlepszym wyborem – nie tylko dla dziecka, ale i dla rodzica – będą buciki wsuwane. Można je szybko założyć, bez konieczności mozolnego wiązania. Alternatywą są rzepy, które również trafiają w potrzeby matek i ojców. Najlepiej jednak zdecydować się na zakup kilku par, w czym pomoże pożyczka online, by idealnie dopasować obuwie do wymagań rodziców i komfortu dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here