W nowoczesnych maszynach perforujących sekwencja uderzeń wynosi kilkaset tysięcy uderzeń na minutę, a liczba wykrawanych otworów może wynosić 100 000 i więcej na minutę. Podczas procesu wykrawania, oprócz nagrzewania blachy i narzędzi, w materiale wokół każdego wykrawanego otworu występują naprężenia ściskające. Oznacza to, że perforowany obszar wydłuża się lub zwiększa swoją powierzchnię, podczas gdy nieperforowane krawędzie arkusza pozostają na swojej pierwotnej długości. Dlatego blacha wychodzi z maszyny perforującej mniej lub bardziej pofałdowana i musi być ponownie poddana obróbce. W zależności od grubości materiału dostępne są różne maszyny prostujące.
Podczas procesu perforacji, perforowany obszar jest rozciągany. Stopień rozciągnięcia zależy od wielu czynników, np. wielkości otworu, rozmieszczenia otworów, materiału, grubości itp. Ze względu na tak wiele parametrów, nie jest możliwe podanie tolerancji dla zakresu tego rozciągania. Podczas obróbki, zwłaszcza prostowania, naprężenia mogą powodować rozciąganie pola otworu.
Produkcja blach perforowanych
Maszyny Perfopol.pl są tak skonfigurowane, że narzędzie obrabia całą szerokość arkusza za jednym razem. Jeden lub więcej rzędów stempli w rzędzie perforuje blachę z bardzo dużą prędkością skokową, która jest transportowana krok po kroku przez maszynę. Ze względu na szybki tryb pracy, te linie produkcyjne idealnie nadają się do produkcji blach perforowanych o prostokątnych i jednolitych polach perforacji w większych ilościach.
Zginanie blachy
W tym celu używa się różnych giętarek matrycowych oraz giętarki obrotowe. Podczas gięcia należy wziąć pod uwagę specjalne cechy perforowanego lub tłoczonego materiału. Pozycja rzędów otworów, jak również procentowa redukcja materiału mają poważny wpływ na tę operację. W przypadku blach wytłaczanych należy wcześniej ustalić położenie poszczególnych rzędów wytłoczeń, ponieważ wytłoczenia uległyby zniszczeniu w wyniku zginania.
Wykończenie powierzchni
Czy to lakierowanie, malowanie proszkowe, anodowanie czy cynkowanie ogniowe stosuję się wykańczając powierzchnię blachy perforowanej.
Jakie są możliwe zastosowania blach perforowanych?
Blacha perforowana ma również wiele zastosowań w sektorze prywatnym lub małym sektorze komercyjnym. Na przykład, perforowana płyta stalowa może być również używana jako tablica na kołki w domu, aby odpowiednio posortować przybory w zależności od przestrzeni życiowej. W małym, praktycznym i dekoracyjnym stylu, można również wyczarować użyteczny podgrzewacz do czajnika ze złożonej płyty perforowanej.