Dlaczego warto wybrać akwarium 100 litrów

Wielu początkujących akwarystów zastanawia się, jakie akwarium kupić na sam początek. Naszym zdaniem optymalnym rozwiązaniem jest akwarium 100-litrowe, które pozwoli stworzyć piękną kompozycję i bogatą obsadę, a jednocześnie nie będzie powodować problemów. Zobaczmy dokładnie, jakimi zaletami się odznacza.

Duże akwarium – mniej czyszczenia

Paradoksalnie może się wydawać, że większe akwarium to więcej czyszczenia. W końcu ścianki mają większą powierzchnię, może się tam znaleźć więcej sprzętów i dekoracji. Nie jest to jednak prawdą – w praktyce większe akwaria brudzą się znacznie wolniej. Wynika to przede wszystkim z tego, że rybki mają mniejszy wpływ na jakość wody, kiedy jest jej dużo. Wolniej doprowadzają do jej zamulenia i wolniej zanieczyszczają ją produktami przemiany materii (albo raczej są one bardziej rozcieńczone), co oznacza, że nie dochodzi do zatrucia ich organizmów.

Woda w dużych akwariach wydaje się czystsza i bardziej klarowna. Co więcej, niewielkie stężenie azotowych produktów przemiany materii sprawia, że wolniej pojawiają się też bakterie, które mogłyby doprowadzić do “zakwitnięcia” wody na powierzchni. W efekcie więc każdy, kto potrzebuje mniej wymagającego zbiornika, powinien zdecydować się na jego większy rozmiar.

Duża powierzchnia to więcej miejsca dla ryb

Zasada ta wydaje się bardzo prosta, ale zawsze należy ją mieć w pamięci, dopasowując wielkość i ilość ryb do wielkości akwarium. Niedopuszczalne jest trzymanie całej ławicy dużych ryb w maleńkim akwarium, ponieważ szybko doprowadzi to do ich zatrucia produktami przemiany materii, co zostało wspomniane też w poprzednim akapicie. Akwarium 100l jest już wystarczająco duże, by pozwoliło na hodowanie kilku osobników tego samego gatunku, nawet jeśli nie są to miniaturki. W takim akwarium będzie też znacznie łatwiej łączyć różne gatunki, ponieważ każdy z nich znajdzie dla siebie odpowiedni, spokojny kącik.

Lepszy układ sprzętu i dekoracji

Akwarium o wielkości 100 litrów jest optymalne również wówczas, gdy chcemy zmieścić w nim różnorodne sprzęty i dekoracje. Grzałka, filtr, napowietrzacz, czasem także chłodziarka, jak również dekoracje i rośliny zajmują określoną ilość miejsca. W małym akwarium stoją niemalże na sobie, co pozostawia jeszcze mniejszą przestrzeń dla rybek. W większym mamy znaczną swobodę układania i przyczepiania poszczególnych elementów dekoracyjnych i niezbędnych sprzętów. Wciąż też ryby będą czuły się swobodnie.

Wygodnie mieszczące się na szafce

Ostatnią zaletą dla wielu osób będzie to, że akwarium o objętości 100 litrów wciąż jeszcze swobodnie zmieści się na wielu szafkach. Dlatego jeśli nie chcesz kupować gotowego zestawu z szafką, na pewno znajdziesz dla niego miejsce, łącząc przyjemność z jego posiadania z wygodą, a także z komfortem życia rybek.

Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie oczywiście zakup dedykowanej szafki wraz z akwarium, które stworzą zestaw, idealnie się uzupełniają pod względem designu i kolorystyki. Co więcej, jego wielkość sprawia, że bez problemu znajdziesz miejsce dla tego dodatkowego mebla.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here