Jednym z ważnych elementów wyposażenia kuchni jest zlewozmywak. Pomaga w przygotowaniu potraw, ponieważ to właśnie w nim płuczemy produkty spożywcze, nim zdecydujemy się na ich włożenie do garnka. Jest także niezbędny w trakcie sprzątania po posiłku, nawet w domu, w którym znajduje się zmywarka. Jak jednak sprawić, by świetnie się prezentował i był idealnie dopasowany do całej kuchni? Podpowiadamy!
Na początek materiał, z którego jest wykonany
Pierwsza decyzja, która powinna zostać podjęta, to materiał, z jakiego będzie wykonany zlewozmywak. Bez wątpienia poszukujesz takiego modelu, który będzie jak najtrwalszy, niezależnie od tego, czy wszyscy domownicy będą używać go delikatnie, czy niekoniecznie.
W takim przypadku najlepiej sprawdzi się zlewozmywak granitowy, który wykazuje się szczególnie wysoką odpornością na czynniki mechaniczne. Uderzenia i zadrapania nie powodują na nim uszkodzeń, a jego idealnie równa powierzchnia nie przyjmuje łatwo brudu czy drobnoustrojów. Granit pełni rolę naturalnego zabezpieczenia przed bakteriami również dlatego, że jest niezwykle łatwy do czyszczenia, co przekłada się na szybką możliwość usunięcia wszystkich niechcianych mikroorganizmów.
Oczywiście oprócz granitowych modeli możesz wybierać także spośród innych, przede wszystkim metalowych.
Jedna albo dwie komory
Kolejnym pytaniem, które będziesz musiał sobie zadać, jest kwestia ilości komór zlewozmywaka. Najpopularniejsze typy mają dwie lub jedną komorę, choć występują także zlewy półtorakomorowe, które łączą w sobie zalety obu wcześniej wymienionych.
Zlewozmywaki jednokomorowe są przede wszystkim wybierane do małych pomieszczeń, w których każdy centymetr blatu ma znaczenie. Często są także uzupełnieniem kuchni, w której możemy znaleźć zmywarkę. Z kolei duże, dwukomorowe zlewy lepiej sprawdzają się w kuchniach większych, gdzie nie musimy ograniczać się ze względu na wielkość blatu. Świetnie sprawdzają się też tam, gdzie nie ma zmywarki, ponieważ pomagają w łatwym myciu, płukaniu i segregowaniu naczyń.
Zlewozmywak ustawiony prosto lub narażony
Oczywiście zlew może być też ustawiony w różnych miejscach w kuchni. Warto zastanowić się, gdzie będzie najlepiej pasował i tak poprowadzić rury w nowym mieszkaniu lub podczas remontu, aby udało się go tam ustawić. Najpopularniejsze rozwiązania to oczywiście ustawienie proste oraz narażone.
Zlewozmywaki kuchenne narożne świetnie sprawdzają się w małych kuchniach, w których narożna część szafki pozostałaby słabo wykorzystana. Zajmują przestrzeń w taki sposób, że pozostawiają maksimum miejsca na blacie, co można wykorzystać do ustawienia innych akcesoriów oraz przygotowywania posiłków. Mogą w ten sposób wypełnić przestrzeń, która zazwyczaj pozostaje mniej użytkowana.
Zlewozmywaki proste są dedykowane między innymi do tych kuchni, w których nie ma narożnych szafek. Dodatkowo świetnie sprawdzają się wówczas, gdy masz inne plany na zagospodarowanie narożnika albo po prostu nie możesz zmienić ustawienia rur, do których będzie podłączona bateria i ujście zlewu.