Rodzaje kotłów gazowych

W Polsce korzysta się z setek tysięcy kotłów gazowych. Jeśli właśnie stoisz przed wyborem pieca do swojego domu lub mieszkania to koniecznie zdobądź trochę informacji na temat tych urządzeń. Z tego artykułu sporo się na ich temat dowiesz.

Wybór kotła gazowego to dość spora inwestycja finansowa. Koszt tego typu urządzeń oscyluje w granicach od kilku do nawet dwudziestu tysięcy złotych. Zazwyczaj inwestorzy zdają sobie także sprawę, że od pracy kotła gazowego będzie zależeć koszt ogrzewania domu lub mieszkania. Na polskim rynku techniki grzewczej mamy obecnie ogromny wybór najróżniejszych modeli różniących się od siebie pewnymi technologicznymi rozwiązaniami. Warto się z nimi zapoznać, aby dokonać jak najbardziej świadomej decyzji. Dzięki temu łatwiej będzie kupić urządzenie najlepiej odpowiadające naszym potrzebom oraz oczekiwaniom.

Jakie typy kotłów na gaz?

W sklepach oferujących kotły grzewcze można znaleźć bardzo różne kotły gazowe. Obecnie najczęściej montuje się niewielkie kotły wiszące. Charakteryzują się one kompaktowymi rozmiarami przy zachowaniu dość dużej mocy grzewczej. Nawet niewielki wiszący kocioł gazowy może z powodzeniem ogrzewać dom o powierzchni ponad 150 metrów kwadratowych. Jakie rodzaje kotłów gazowych są dostępne na naszym rynku? W pierwszej kolejności warto wspomnieć o rodzaju komory spalania. Mamy do wyboru kotły z otwartą lub zamkniętą komorą spalania. Czy to aż taka duża różnica? Otóż jak najbardziej. Wybór ma bardzo duży wpływ nie tylko na cenę zakupu urządzenia, ale także rodzaj montażu instalacji oraz komfort użytkowania urządzenia. W kotłach z zamkniętą komorą spalania, kluczowy proces spalania gazu odbywa się w hermetycznie zamkniętym pojemniku. Powietrze niezbędne do spalania gazu dostarczane jest specjalną rurą, która jest wyprowadzana na zewnątrz budynku. Takie rozwiązanie wymaga zastosowania dodatkowego przewodu rurowego wewnątrz komina – potrzebne są zatem dwie rury – jedna odprowadzająca spaliny z kotła na zewnątrz budynku oraz druga dostarczająca powietrze z zewnątrz budynku. Dlaczego stosuje się tego typu urządzenia? W przeciwieństwie do kotłów z otwartą komorą spalania (urządzenia pobierają powietrze z wewnątrz pomieszczenia, w którym się znajduje), urządzenia te można swobodnie zabudowywać szafkami kuchennymi lub łazienkowymi. Możliwość ukrycia urządzenia w meblach pozwala na wykonanie ładniejszej aranżacji mieszkania. Kotły z zamkniętą komorą spalania uważa się także za bezpieczniejsze w użytkowaniu.

Innym rodzajem kotłów, o których koniecznie trzeba wspomnieć są kotły kondensacyjne. Szczególnie w czasach rosnących cen gazów kwestia sprawności energetycznej urządzeń grzewczych nabiera znaczenia. Według specjalisty z firmy InstalatorSanitarny.com.pl montując kocioł kondensacyjny mamy możliwość zredukować rachunki za ogrzewanie nawet o 30%! Dzięki czemu jest to możliwe? Otóż kotły kondensacyjne mają dużo lepszą sprawność energetyczną w porównaniu ze swoimi typowymi odpowiednikami. Kotły kondensacyjne są stosunkowo drogie z uwagi na wykorzystywane w nich zaawansowane technologie, a instalacja grzewcza, z którą współpracują musi być specjalnie zmodyfikowana. Mimo tego, inwestycja w kocioł kondensacyjny zwraca się nawet po kilku latach, szczególnie, gdy mamy do czynienia z wysokimi cenami gazu. Jak to możliwe, że urządzenia te charakteryzują się aż tak wysoką sprawnością energetyczną w porównaniu z typowymi kotłami na gaz? Wykorzystuje się w nich zjawisko kondensacji pary wodnej wydalanymi przez kocioł wraz ze spalinami. Temperatura spalin jest obniżana, ta energia cieplna wraca z powrotem do kotła i jest wykorzystywana do zasilania instalacji grzewczej. Po prostu mniej energii ‘idzie z dymem’!

Analizując rodzaje kotłów gazowych warto wspomnieć o jeszcze jednym rozróżnieniu: kotły jednofunkcyjne oraz kotły dwufunkcyjne. Jak sama nazwa, oba typy mogą realizować jedną lub dwie funkcje grzewcze. Piec dwufunkcyjny posiada wbudowany wymiennik ciepła, który pozwala na podgrzewanie wody użytkowej potrzebnej w codziennym życiu domowników. W kotłach jednofunkcyjnych montowane jest jedno wyjście ciepłej wody z urządzenia. Aby kocioł gazowy dostarczał także ciepłą wodę użytkową, konieczny jest montaż zasobnika na wodę.

Niezależnie od tego na jaki kocioł grzewczy się zdecydujemy bardzo istotny jest także wybór firmy, która dokona jego montażu oraz pierwszego uruchomienia. Warto wybrać markę, co do której mamy pewność, że dysponuje odpowiednim doświadczeniem.

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala22/domains/bymadameem.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here