Dywany w różnych pomieszczeniach

Zakup dywanu to czynność, którą dobrze jest odpowiednio przemyśleć. Z jednej strony chodzi nam o piękną kolorystykę, niepowtarzalny wzór pasujący do reszty aranżacji. Jednak aby przez wiele lat być zadowolonym z decyzji o wyborze, to dobrze jest rozważyć również inne czynniki.

Do jakiego pomieszczenia potrzebujemy dywan?

W zależności do jakiego wnętrza chcemy zakupić dywan, to trzeba przemyśleć między innymi kształt, wymiar i materiał, z jakiego ma on być wyprodukowany. Bez względu na to, czy szukamy dywanu do salonu, sypialni, pokoju dziecięcego, pokoju młodzieżowego, kuchni, jadalni, łazienki, przedpokoju lub jakiegoś biura, warto dobrze zastanowić się nad wielkością dywanu. Obecnie coraz rzadziej wybiera się dywany, które zajmują całą podłogę. Popularniejsze są natomiast modele, które stanowią delikatną ozdobę i nadają klimatu we wnętrzu. Małym dywanem można wydzielić konkretne strefy w mieszkaniu. W nowej zabudowie salon często jest połączony z aneksem kuchennym lub jadalnią. Układając dywany w każdej z tych części wizualnie wydzielamy każde pomieszczenie. Chodzi jednak o to, żeby dywany kolorystycznie ze sobą pasowały.

Pokój dziecięcy i młodzieżowy

Jeśli planujemy zakup dywanu do pokoju dziecięcego, to tutaj szczególne znaczenie ma materiał, z którego wytworzony jest dywan. Jeśli dziecko jest jeszcze niemowlakiem nie ma to aż tak istotnego znaczenia. Jeśli jest na tyle duże, że spędza dużo czasu na zabawach podłogowych, to gatunek dywanu ma już większe znaczenie. Dla przykładu, do pokoju niemowlaka świetnie się nada się dywan z długim włosiem, który jest przyjemny, delikatny w dotyku. Dzięki temu, rodzicowi przyjemniej będzie się spędzać niezapomniane chwile przy łóżeczku pociechy. Jeśli dziecko jest już większe, to dywan z długim włosiem będzie utrudniał mu zabawę. Małe zabawki będą się gubić w wysokim runie dywanu, trudniej układać klocki. Wówczas lepiej zdecydować się na dywan z krótszym runem, na przykład dywan akrylowy lub z wiskozy, z motywem z bajki lub zwierzątka. Bawełniane dywany nie mają wysokiego runa, jednak są one mało odporne na częstą eksploatację, przy częstym czyszczeniu bardzo szybko się zużywają. W miarę dorastania dziecka zaczyna się pojawiać potrzeba zmiany aranżacji i poszukania ozdoby podłogowej w kategorii dywany młodzieżowe. Doświadczenie pokazuje, że nastolatkowie świetnie wiedzą czego chcą i co im się podoba. Jeśli więc rodzice uznają za słuszne, to mogą pozwolić młodzieży samej zdecydować, który model w danym przedziale cenowym, chciałaby mieć w swoim pokoju. Zarówno dywany w pokoju dziecięcym, jak i młodzieżowym powinny posiadać atest trudnopalności, atest podwyższonej wytrzymałości oraz certyfikat CE (produkt spełnia normy wyznaczone przez Unię Europejską). Dzięki temu mamy pewność zakupu bezpiecznego produktu.

Salon, sypialnia

W salonie i sypialni mamy ogromną dowolność. Główny cel zakupu dywanu do tych pomieszczeń to dekoracja wnętrza. Sypialnię najczęściej użytkują głównie domownicy, więc można sobie tutaj zafundować dywan droższy, lepszej jakości, który przyczyni się do całkowitego relaksu i wypoczynku. Dobrym pomysłem mogą się okazać dywany wełniane. Są to bardzo dobrej jakości dywany, które mają grube runo, są wyprodukowane z naturalnego materiału. Wełniany dywan wycisza pomieszczenie, jest świetnym izolatorem od zimnej podłogi. Ma to istotne znaczenie, szczególnie w momencie wyjścia z ciepłego łóżka w jesienny lub zimowy poranek. Zarówno do sypialni, jak i do salonu dobrze jest wybrać dywan odpowiedni do stylu, w którym mamy urządzony dany pokój. Dzięki temu będzie on stanowić subtelne uzupełnienie aranżacji wnętrza. W tego rodzaju wnętrzach sprawdzą się między innymi dywany z poliestru, bawełny, wiskozy, akrylu, polipropylenu, jedwabiu, przędzy syntetycznej. W zależności na jaki gatunek dywanu się zdecydujemy, konieczne jest doinformowanie się o sposobie jego pielęgnacji i konserwacji. Dzięki temu posłuży nam na długie lata.

Kuchnia, łazienka, przedpokój

Wszystkie te domowe pomieszczenia często nie są wielkich wymiarów. Tym bardziej trzeba tutaj dobrze przemyśleć wielkość i kształt dywanu. Jeśli kupimy za duży dywan, to może się okazać, że popsujemy wystrój tych pomieszczeń. Poza tym, szczególnie łazienka i kuchnia to wyjątkowo wilgotne pomieszczenia. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zakup dywanu lub chodnika, który bardzo dobrze chłonie wilgoć. Dobrą opcją jest wybór takiego gatunku, żeby łatwo dało się go samodzielnie wyprać w pralce. Większość z nas żyje w takim tempie, że wszystko robimy szybko, łącznie z poruszaniem się po mieszkaniu. Dla bezpieczeństwa swojego i domowników warto zainwestować w dywan z antypoślizgową powłoką lub jeśli upatrzony przez nas produkt takowej nie ma, to dokupić dodatkową antypoślizgową matę.

Jeśli wiemy do jakiego pomieszczenia ma być przeznaczony dywan, to łatwiej nam szukać konkretnego modelu w tej kategorii produktów. W profesjonalnych sklepach z dywanami zatrudniona jest bardzo wykwalifikowana kadra pracowników, która profesjonalnie doradzi nam idealny wymiar i kształt dywanów. Po naszej stronie leży wiedza o wielkości pomieszczenia, wymiarach mebli, pod które chcemy ułożyć dywan. Takie przygotowanie ułatwi decyzję zakupu konkretnego modelu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here