kuba na własną rękę

Podróżowanie na Kubę na własną rękę wiąże się z koniecznością załatwienia szeregu formalności, o które w przypadku korzystania z usług biura podróży, w większości nie musielibyśmy się martwić. Z własnego doświadczenia jednak wiem, że nie diabeł taki straszny, jak go malują i przy odpowiedniej organizacji wszystko można załawić nawet… w parę dni. Niemniej jednak, szczegolnie jeśli nie mieszkacie w dużym mieście, warto trochę wcześniej rozeznać się w kwestii niezbędnych formalności, gdyż np. załatwienie wizy może czasem trwać kilka dni lub nawet dłużej.

SZCZEPIENIA I APTECZKA

Dla turystów podróżujących na Kubę nie istnieją żadne obligatoryjne szczepienia, jednak warto wykonać szczepienia zalecane oraz zaopatrzyć się w niezbędne leki i środki higieniczne. Do zalecanych szczepień należą: szczepionka przeciwko WZW typu A i WZW typu B, szczepionka przeciwko durowi brzusznemu oraz szczepionka przeciwko polio, tężcowi i błonicy. Ta ostatnia szczepionka w Polsce jest obowiązkowo podawana uczniom w wieku 18-19 lat, a jej żywotność szacowana jest na 10 lat, więc jeśli nie minęło jeszcze 10 lat od ostatniego szczepienia to nie ma konieczności podawania kolejnej szczepionki. Jeśli chodzi o szczepionkę przezciwko WZW typu B to również jest ona podawana obowiązkowo uczniom, jednak zawsze warto sprawdzić w książeczce zdrowia czy rzeczywiście zostaliśmy zaszczepieni. Szczepienia najlepiej wykonać nie później niż na około 10 dni przed wyjazdem.

Warto również zabrać ze sobą wszystkie doraźne środki lecznicze, które mogą nam pomóc w przypadku różnych nieprzyjemnych dolegliwości. Apteki na Kubie są wyposażone bardzo różnie, ponadto bariera językowa często utrudnia na tyle komunikację, że możemy nawet nie być w stanie wyjaśnić o jakie dolegliowści nam chodzi. Polecam przede wszystkim zaopatrzyć się w gazę, środki dezynfekujące, leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe oraz pokaźny zapas środków na zatrucia pokarmowe. Nas na szczęscię ominęły jakieś większe dolegliwości żołądkowe ale każdy reaguje inaczej i lepiej być przygotowanym na różne sytuacje. Warto również kilka dni wcześniej oraz przez całą długość pobytu przyjmować probiotyki. Nie zapominajcie również o repelentach oraz ochronie przeciwsłonecznej.

kuba na własną rękę
Apteka w Havania
LOTY

Loty na Kubę do najtańszych nie należą i cena biletu może niekiedy przekroczyć połowę całego kosztu podróży. Z naszego doświadczenia wynika, że najtańsze bilety możemy zdobyć wówczas, gdy kupujemy je na około rok przed planowanym wylotem lub… kilka dni wcześniej. Nie wszyscy są w stanie zaplanować urlop rok wcześniej dlatego warto sprawdzić rozkłady lotów, zaplanować wyjazd i czekać no obniżenie cen.

Z Polski nie ma rejsowych połączeń na Kubę, jednak dostępne są połączenia czarterowe, między innymi w biurze podróży Rainbow i TUI. Polując na niedrogie bilety, czekaliśmy aż cena lotów Rainbow spadnie i rzeczywiście na tydzie przed planowaną datą wylotu cena spadła do 1999 zł za osobę, jednak dostępny był tylko jeden bilet. Alternatywą dla lotów z Polski są jednak loty z innych europejskich miast. Regularne połączenia rejsowe dostępne są między innymi z:

Kolonii – Eurowings

Madrytu – Air Europa, Iberia

Frankfurtu – Condor

Moskwy – Aeroflot

Londynu – Virgin Atlantic

Amsterdamu – KLM

Paryża – AirFrance

Alternatywą dla zagranicznych lotów rejsowych są również zagraniczne loty czarterowe. Nam, za pośrednictwem Skyscanner, udało się znaleźć loty z Londynu w cenie ok. 3500 zł za dwie osoby w dwie strony. Lot organizowany był przez brytyjskie biuro podróży TUI, a obsługiwany przez linię Thomson Airways.

Havana, Plac Rewolucji
Havana, Plac Rewolucji
UBEZPIECZENIE

Każdy turysta, aby wjechać na terytorium Kuby, musi posiadać ubezpieczenie zdrowotne, wykupione na czas podróży. Istnieje wiele mitów na temat firm, w kórych takie ubezpieczenie można wykupić. Gdzieś nawet czytałam, że jest tylko pięciu ubezpieczycieli w Polsce, których polisy są honorowane na Kubie, jednak z naszego doświadczenia wynika, że ubezpieczenie wykupione w każdej firmie jest ważne, jednak warto przed zakupem potwierdzić to z doradcą pracującym w danej firmie. Przy wyborze polisy warto porównać zakres ubezpieczenia i nie wybierać najtańszej opcji, gdyż koszty hospitalizacji i leczenia na Kubie są niebywale drogie i lepiej wydać przed wyjazdem paredziesiąt złotych więcej i spać spokojnie. Naszą polisę zakupiliśmy w firmie AXA Asistance, w porównaniu do innych ubezpieczycieli zakres ochrony był tu zdecydowanie wyższy, a koszt bardzo rozsądny. No i jeszcze jedna sprawa… nikt nie sprawdzał czy mamy tą polisę czy nie, ale tak czy inaczej, nie polecam nikomu podróżowania bez niej.

NOCLEG

Aby otrzymać wizę, uprawniającą do wjazdu na terytorium Kuby, konieczne jest przedłożenie potwierdzenia rezerwacji przynajmniej jednego nocelgu na Kubie. Od mniej więcej roku noclegi na Kubie można rezerwować za pośrednictwem serwisu AirBnB. Na 14 naszych noclegów, 6 zarezerwowaliśmy przez internet, a resztę znaleźliśmy na miesjcu. Noclegi, które znaleźliśmy na miejscu na pewno były tańsze, niż te zarezerwowane przez AirBnb (przez serwis trudno się targować:)) ale zdecydowanie wygodniej jest jechać pod wskazany adres, a nie chodzić od domu do domu i szukać pokoju, który przypadnie nam do gustu. Niemniej jednak ze znalezieniem miejsca noclegowego na miejscu nie ma większego problemu; jak tylko wysiadaliśmy z taksówki zaraz podchodził do nas ktoś, kto oferował nam pomoc w znalezieniu noclegu. Adresy naszy noclegów podam w jednym z kolejnych postów.

Jeśli nie macie jeszcze konta w serwisie AirBnB to zachęcam Was do zarejestrowania się przy użyciu poniższego linku. W ten sposób i Wy i ja otrzymamy po ok. 80 zł na dokonanie kolejnej rezerwacji:)

www.airbnb.pl/c/martad2532

kuba na własną rękę
Trynidad
WIZA

Do wjazdu na terytorium Kuby konieczne jest posiadanie karty turystycznej. Wyrobić ją można w Ambsadzie Kuby w Warszawie (długość oczekiwania ponoć około tygodnia) lub w niektórych biurach podróży bądź innych firmach oferujących pośrednictwo w tym zakresie. W Krakowie wiem o istnieniu przynajmniej dwóch pośredników oferujących wyrobienie wizy turystycznej praktycznie od ręki. Pierwszą z tych firm jest La Compañía Cubana – Towarzystwo Przyjaciół Kuby, z kórej usług skorzystaliśmy. Wizy otrzymaliśmy nastepnego dnia. Drugą firmą, za pośrednictwem kórej możemy od ręki uzyskać wizę jest Centrum Nurkowe NAUTILUS. W obu firmach koszt wizy to 22 euro + 61.50 zł brutto za pośrednictwo.

Do wyrobienia wizy konieczne jest przedstawienie paszportu ważnego min. 6 miesięcy od daty planowanego wyjazdu z Kuby, potwierdzenia przynajmniej jednego noclegu, biletów lotnicznych w obie strony oraz ubezpieczenia zdrowotnego. Wiza ważna jest 30 dni od momentu wjazdu na wyspę.

WALUTA

Niestety nie ma możliwości, żeby zaopatrzyć się w kubańską walutę przed przylotem na wyspę. Jedynym miejscem, gdzie możemy to zrobić są państwowe kantory na Kubie i zawsze do wymiany konieczne jest okazanie paszportu. Warto jednak wcześniej wymienić złotówki na euro, dolary kanadyjskie bądź funty; nie wiem nawet czy jest możliwa wymiana bezpośrednio ze złotówek ale szczerze mówiąc wątpię 🙂 Nie polecam również brać ze sobą dolarów amerykańskich, gdyż ich wymiana kosztuje dodatkowe 10% podatku. Bo to dolary amerykańskie 🙂

Zgodnie z wymogami nałożonymi na turystów podróżujących samodzielnie, każdy podróżnik zobowiązany jest posiadać przy sobie gotówkę w równowartości 100 CUC (peso wymienialne) na każdy dzień pobytu. Akceptowane jest również przedstawienie mniejszej ilości gotówki i karty kredytowej ale w rzeczywistości nikt tego nie sprawdza. Najrozsądniej jest wziąć taką ilość gotówki, jaka może nam się rzeczywiście przydać podczas wyjazdu z lekką nawiązką. O cenach, jakie możemy spotkać na Kubie, napiszę w jednym z kolejnych postów.

Udanego tygodnia!

W serii Kuba na własną rękę dotychczas pojawiły się następujące wpisy:

Kuba na własną rekę – wrażenia